Palenie tytoniu wpływa na każdą część naszego organizmu. Wydaje Ci się, że wdychany dymek nie szkodzi? Zobacz, jak palenie wpływa na poszczególne układy w organizmie.
W Polsce 33% mężczyzn i 21% kobiet pali papierosy, na choroby związane z paleniem papierosów zmarło przedwcześnie 4,8 mln osób na świecie, z czego ponad połowę stanowili palacze w wieku 30-69 lat. Według innych danych, nałóg tytoniowy skraca życie średnio o 10 lat, przy czym 2.1 mln palaczy umiera z powodu chorób serca i naczyń krwionośnych, takich jak zawał serca i udar mózgu. Palenie tytoniu nasila procesy miażdżycowe, zwiększa zapadalność na choroby układu krążenia, zwiększa ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze, chorobę Buergera (zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic i żył) i choroby degeneracyjne mięśnia sercowego. Zwiększa ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego i udaru. Palenie powoduje zaburzenie gospodarki lipidowej: podwyższa stężenie trójglicerydów i LDL-cholesterolu (tzw. złego cholesterolu), obniża natomiast stężenie HDL (tzw. dobrego cholesterolu). Lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL) łatwiej ulegają utlenieniu, co nasila negatywny wpływ na naczynia krwionośne.
Pomysł, że palenie może być szkodliwe dla dróg moczowych może wydawać się trochę dziwne na początku, ponieważ Twoje płuca i nerki nie są w pobliżu siebie w Twoim ciele. Ze względu na krążącą w całym organizmie krew, toksyczne substancje z dymu papierosowego docierają do dróg moczowych dość łatwo i mogą je uszkadzać, prowadząc nawet do rozwoju nowotworów pęcherza moczowego i innych schorzeń dróg moczowych.
Palenie ma szczególnie silne negatywne działanie na układ pokarmowy, może powodować np. nieżyt przewodu pokarmowego, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, chorobę Leśniowskiego-Crohna (odcinkowe zapalenie jelita krętego), leukoplakię (rogowacenie białe) jamy ustnej, wrzodziejące zapalenie jelit. Palacze papierosów mogą być zagrożeni śmiertelnymi nowotworami narządów trawiennych: przełyku, krtani, gardła, jamy ustnej, trzustki.
Układ nerwowy jest jednym z najbardziej delikatnych części ciała. Większość ludzi w Twoim wieku - w tym większość palaczy - ma zdrowy układ nerwowy. Jednakże, system nerwowy nadal się rozwija, a zatem jest wrażliwy na działanie substancji toksycznych, takich jakie znajdują się w dymie papierosowym. Palenia może zachwiać delikatną równowagę układu nerwowego, co prowadzi do problemów w późniejszym życiu. Palenie pogarsza także stan zdrowia osób chorych na stwardnienie rozsiane.
Źródła:
Fot.: © vectomart - Fotolia.com
Nie palisz go. Nie połykasz. Wszystko co musisz zrobić to żuć i wypluć brązowy sok co kilka sekund. OK, to rzeczywiście jest dość obrzydliwe. Ale co z tego? Przecież w końcu nazywa się „bezdymny tytoń” lub tytoń do żucia.
Dym tytoniowy jak podają różne źródła zawierający ponad 4000 różnych substancji ma wpływ na występowanie szeregu patologii w organizmie człowieka. Nie należy zapominać o zdecydowanie negatywnym wpływie palenia papierosów na nasz wygląd co ma ścisły związek z toksycznym działaniem związków zawartych w dymie tytoniowym.
Palenie tytoniu szczególnie papierosów, jest zjawiskiem rozpowszechnionym na całym świecie. W połowie dwudziestego wieku używanie tytoniu stało się plagą, która rocznie powoduje śmierć około 5 milionów osób na świecie, a za 20 lat wskaźnik umieralności z powodu chorób spowodowanych paleniem tytoniu może się podwoić.
Mentol jest naturalną substancją roślinną dającą produktom je zawierającym smak przynoszący odczucie świeżości. Dodawany jest do papierosów, cygar, wyrobów tytoniowych nie przeznaczonych do palenia, czy nawet do papieru służącego do rolowania papierosów.
Tytoń jest rośliną liściastą, hodowaną niemal na całym świecie. W 2007 roku, cztery kraje - Chiny, Brazylia, Indie i USA - wyprodukowały 2/3 całych, światowych zasobów tytoniu. Polska jest także jednym z głównych producentów tej rośliny.
Problem biernego palenia dotyczy zdecydowanej większości z nas i nie ochroni nas nawet zacisze własnego domu.
Im wcześniej zaczniesz palić tym większe szkody spowoduje to w twoim ciele. Oto sześć powodów aby rzucić palenie.
Ryzyko zatrucia nikotyną występuje nie tylko u palaczy papierosów, ale także u tych, którzy stosują nikotynową terapię zastępczą (gumy, drażetki plastry nikotynowe, inhalatory, oraz e – papierosy). Należy także pamiętać o osobach, które mają zawodowy kontakt z nikotyną – a więc pracujący przy produkcji i suszeniu tytoniu.
Wiele osób choruje na choroby będące następstwem palenia tytoniu. Średnio, palacze umierają 13 do 14 lat wcześniej niż osoby nie palące. Główną przyczyną śmierci palaczy jest rak płuc – tak u kobiet, jak i u mężczyzn.
Jeżeli ktokolwiek w twoim domu pali ryzyko pożaru znacznie wzrasta. Każdy powinien zatem zadbać o bezpieczeństwo. Oto kilka podstawowych zasad.
W Polsce dostępne są wszystkie farmakologiczne metody leczenia o potwierdzonej naukowo skuteczności. Jedną z nich jest nikotynowa terapia zastępcza (NTZ), najbardziej rozpowszechniona, najlepiej znana i najdokładniej zbadana metoda farmakologicznego leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu.
Obecnie, ponad miliard ludzi na świecie pali lub używa tytoń w innej formie. Każdego roku ponad 5 milionów umiera przedwcześnie z tego powodu, w tym 600 tys. z powodu biernego narażenia na dym tytoniowy.
Cały cykl produkcji i użycia papierosa ma wpływ na środowisko naturalne. Globalna produkcja papierosów wzrasta szczególnie w krajach rozwijających się. Staje się zatem konieczna wycinka lasów pod uprawę tytoniu. Proces ten odpowiada za zniknięcie ok 200 tys. hektarów lasów rocznie.
Obecnie na świecie pali papierosy około 1,2 miliarda ludzi. Dane szacunkowe wskazują, że w ciągu roku wypalanych około 6 trylionów sztuk papierosów. Około 80% ludzi palących papierosy to mieszkańcy krajów rozwijających się w tym 360 milionów mieszka w Chinach. W Polsce pali około 9 milionów osób ( 29% dorosłej populacji). Pomimo stopniowego obniżania się liczby czynnych palaczy nadal pali 34% mężczyzn i 23% kobiet.
Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Dofinansowanie Projektu w 15% w kwocie 606 828 CHF (1 868 424 PLN) stanowi wkład krajowy zapewniony przez Ministra Zdrowia.
ZASTRZEŻENIA: Strona internetowa zdrowiewciazy.pl zawiera ogólne informacje medyczne i nie jest dostosowana do medycznych lub zdrowotnych potrzeb konkretnej osoby. Redakcja zdrowiewciazy.pl dokłada starań w celu zapewnienia wiarygodności i aktualności materiałów publikowanych na stronie. Korzystanie z tej strony internetowej należy traktować jedynie jako źródło zawierające ogólne wskazówki dotyczące problematyki uzależnień. W przypadku podejmowania decyzji dotyczących własnego zdrowia należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub specjalistą z zakresu uzależnień. Autorzy i administratorzy tej strony nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z dostępnych na tej stronie informacji lub sugestii.
Wszystkie materiały znajdujące się na stronie zdrowiewciazy.pl są chronione prawnie (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskimi prawach pokrewnych Dz.U.2006.90.631 j.t. z późniejszymi zmianami).
Czytaj więcej...