Każdego roku istotną informacją dla rzucających palenie i osób ich wspierających są daty ogólnopolskich akcji promujących zdrowy styl życia. Wśród nich najpopularniejsza jest akcja „Rzuć palenie razem z nami” organizowana w Polsce od 1991 roku.
Organizowana jest ona w dwóch edycjach: wiosennej z kulminacją w Światowym Dniu Bez Tytoniu (31 maja) oraz jesiennej z kulminacją w Światowym Dniu Rzucania Palenia, który przypada w każdy trzeci czwartek listopada.
Ich głównym celem jest zachęta i pomoc osobom chcącym zaprzestać palenia. W ich ramach łatwiej jest także wzbudzić i utrzymać zainteresowanie środków masowego przekazu. Każdego roku działania edukacyjne i interwencyjne koncentrują się na innym aspekcie ograniczenia palenia tytoniu. Skuteczność ww. działań zwiększa włączenie do jej realizacji wielu organizacji, stowarzyszeń, związków, a także społeczności lokalnych. Dobrą praktyką jest wykorzystywanie lokalnych i ogólnokrajowych autorytetów. Pozwala to na budowanie efektywnie działającej koalicji na rzecz poprawy zdrowia społeczeństwa.
Nagłośnienie problemu i szerokie zainteresowanie społeczne powoduje zwiększony popyt na porady medyczne na temat sposób zaprzestania palenia tytoniu i rozmowy o skutkach zdrowotnych palenia. W kontakcie z lekarzem lub pielęgniarką palacz weryfikuje szeroko rozpowszechniane informacje o negatywnych skutkach palenia. U lekarza wsparcia szukają głęboko uzależnieni palacze, którzy sami nie potrafią sobie poradzić z problemem. Wymaga to przeszkolenia i włączenia środowiska medycznego do leczenia uzależnienia od tytoniu. Każdy lekarz powinien pytać swoich pacjentów czy palą i umieć doradzić im jak rzucić palenie. Akcje antytytoniowe to m.in. masowe imprezy plenerowe, happeningi organizowane w ogólnodostępnych miejscach publicznych. W ciągu kilku tygodni poprzedzających finał akcji w wybranych aptekach na terenie kraju, na stacjach PKP i pociągach, autobusach, metrze, a nawet samolotach były dostępne materiały edukacyjne. Poczta Polska prowadziła kolportaż kuponów konkursowych, plakatów i ulotek, podobnie sieć placówek Funduszu Wczasów Pracowniczych.
Informacje na temat akcji są udostępniane na stronie internetowej www.promocjazdrowia.pl. Nie do przecenienia jest rola mediów, także lokalnych. Rozpropagowanie idei akcji przez środki masowego przekazu ma podstawowe znaczenie dla powodzenia ww. działań. Jest to skuteczna, szybka i, co ważne, tania forma dotarcia z informacją zdrowotną do ogromnej liczby palaczy. W ostatnich kilkunastu latach wielokrotnie organizowano w Polsce kampanie medialne na temat rzucania palenia, np. „Każdy papieros niszczy Twoje zdrowie” lub „Papierosy pożerają Cię żywcem”.
Istotnym elementem akcji jest ogólnopolski konkurs „Rzuć palenie razem z nami” dla osób deklarujących chęć zaprzestania palenia. Wypełniony kupon konkursowy jest deklaracją zerwania z nałogiem. W latach 1991-2006 organizatorzy otrzymali ponad 450 tys. takich kuponów. Spośród nich wylosowano ponad 500 laureatów, uczestników wyjazdu do Rzymu i spotkań na audiencjach prywatnych z Papieżem Janem Pawłem II. Osobom szczególnie zaangażowanym w upowszechnianie akcji wręczane były Złote Honorowe Odznaki Fundacji „Promocja Zdrowia” i nagrody „Białego kruka”. Jak wykazują coroczne ogólnopolskie badania ankietowe, działania prowadzone w ramach ww. akcji mają znaczy wpływ na postawy Polaków wobec palenia tytoniu. Szacuje się, że w wyniku akcji „Rzuć palenie razem z nami” od początku lat 90. w Polsce rzuciło palenie ok. 4,5 mln osób.
Fot:© kmcmongkol - Fotolia.com
Źródło: Krzysztof Przewoźniak, Centrum Onkologii - Instytyt w Warszawie - www.zdrowiewciazy.pl
W Polsce dostępne są wszystkie farmakologiczne metody leczenia o potwierdzonej naukowo skuteczności. Jedną z nich jest nikotynowa terapia zastępcza (NTZ), najbardziej rozpowszechniona, najlepiej znana i najdokładniej zbadana metoda farmakologicznego leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu.
Obecnie, ponad miliard ludzi na świecie pali lub używa tytoń w innej formie. Każdego roku ponad 5 milionów umiera przedwcześnie z tego powodu, w tym 600 tys. z powodu biernego narażenia na dym tytoniowy.
Całkowity zakaz reklamy, promocji i sponsorowania tytoniu jest jednym ze skutecznych sposobów zapobiegania paleniu tytoniu przez dzieci i młodzież. Światowa Organizacja Zdrowia uważa go za kompleksowy, jeśli wprowadzony jest w telewizji, radio, w prasie, na bilbordach, a także w punktach sprzedaży wyrobów tytoniowych. Niestety, narzędzie to należy do najsłabiej wprowadzonych w życie i przestrzeganych na świecie.
Tytoń jest silną trucizną i narkotykiem. W dymie papierosowym znajduje się kilkadziesiąt silnych trucizn, kilkaset substancji toksycznych, nie mniej niż 40 substancji rakotwórczych.
Każdy wie, że rzucenie palenia może być i jest trudne. Pomijając całą resztę, nikotyna zawarta w papierosach jest silnie uzależniającym narkotykiem. Jednak z właściwym podejściem i nastawieniem, można pozbyć się nałogu.
Tytoń jest rośliną liściastą, hodowaną niemal na całym świecie. W 2007 roku, cztery kraje - Chiny, Brazylia, Indie i USA - wyprodukowały 2/3 całych, światowych zasobów tytoniu. Polska jest także jednym z głównych producentów tej rośliny.
Mentol jest naturalną substancją roślinną dającą produktom je zawierającym smak przynoszący odczucie świeżości. Dodawany jest do papierosów, cygar, wyrobów tytoniowych nie przeznaczonych do palenia, czy nawet do papieru służącego do rolowania papierosów.
Pierwsze ogólnopolskie badania dotyczące biernego narażenia dorosłej części społeczeństwa polskiego wskazują, że w 1995 r. 47% niepalących mężczyzn miało kontakt z dymem tytoniowym w zakładzie pracy, a 39% w środowisku domowym. Po wprowadzeniu ograniczeń w paleniu tytoniu w miejscu pracy (poprzez konieczność instalacji palarni) zachowania palących Polaków zaczęły się powoli zmieniać.
Dla większości ludzi, pierwsze dni po rzuceniu palenia są najtrudniejsze. Dość odkładania tego na później. Chcesz rzucić? Zacznij od teraz.
Każdego roku istotną informacją dla rzucających palenie i osób ich wspierających są daty ogólnopolskich akcji promujących zdrowy styl życia. Wśród nich najpopularniejsza jest akcja „Rzuć palenie razem z nami” organizowana w Polsce od 1991 roku.
Dzieci bardzo wcześnie mają kontakt z dymem tytoniowym, często jeszcze przed urodzeniem. W Polsce 40% kobiet pali tytoń przed zajściem w ciążę, w czasie ciąży, a nawet po porodzie. Dodatkowo, 22% ciężarnych jest narażonych na codzienne wdychanie dymu tytoniowego w domu.
Wprowadzenie dużych, najlepiej obrazkowych ostrzeżeń zdrowotnych na paczkach papierosów ma wpływ na spadek częstości palenia tytoniu, w szczególności wśród nastolatków, osób okazjonalnie palących tytoń, a także mniej wykształconych palaczy. Ostrzeżenia zdrowotne na paczkach papierosów istnieją obecnie w krajach obejmujących 15% populacji świata.
W wielu krajach papierosy mentolowe stają się coraz bardziej popularne wśród młodych osób. Młodzież coraz częściej sięga po „mentola” jako pierwszego papierosa w życiu.
Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Dofinansowanie Projektu w 15% w kwocie 606 828 CHF (1 868 424 PLN) stanowi wkład krajowy zapewniony przez Ministra Zdrowia.
ZASTRZEŻENIA: Strona internetowa zdrowiewciazy.pl zawiera ogólne informacje medyczne i nie jest dostosowana do medycznych lub zdrowotnych potrzeb konkretnej osoby. Redakcja zdrowiewciazy.pl dokłada starań w celu zapewnienia wiarygodności i aktualności materiałów publikowanych na stronie. Korzystanie z tej strony internetowej należy traktować jedynie jako źródło zawierające ogólne wskazówki dotyczące problematyki uzależnień. W przypadku podejmowania decyzji dotyczących własnego zdrowia należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub specjalistą z zakresu uzależnień. Autorzy i administratorzy tej strony nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z dostępnych na tej stronie informacji lub sugestii.
Wszystkie materiały znajdujące się na stronie zdrowiewciazy.pl są chronione prawnie (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskimi prawach pokrewnych Dz.U.2006.90.631 j.t. z późniejszymi zmianami).
Czytaj więcej...