Test na depresję

Depresja to poważna choroba, która może doprowadzić nawet do śmierci. Jeszcze do niedawna przez wiele osób była jednak bagatelizowana, dla innych zaś stanowiła temat tabu i powód do wstydu. Obecnie podejście społeczeństwa powoli się zmienia, jednak nawet teraz wiele osób wciąż pozostaje z nią samotnie. W jaki sposób rozpoznać depresję i kiedy należy zasięgnąć porady specjalisty?

Depresja. Choroba nie tylko dotykająca kobiet

Depresję często kojarzy się z chorobami kobiecymi. Wynika to między innymi z faktu, że znacznie większa liczba kobiet przyznaje się do problemów natury psychicznej i jest gotowa podjąć terapię. Mężczyźni częściej udają, że wszystko jest w porządku i starają się radzić sobie na własną rękę.

Nie oznacza to jednak, że nie cierpią w podobny sposób, jak panie. Wręcz przeciwnie – mężczyzn depresja dopada tak samo często, a w wielu przypadkach prowadzi do gorszych skutków. Nieleczona mocniej wpływa na ich codzienne funkcjonowanie i może doprowadzić do próby samobójczej. Warto przy tym pamiętać, że mężczyźni znacznie częściej niż kobiety podejmują się tych prób w sposób skuteczny.

Dlatego też, niezależnie od płci czy wieku, każda osoba, która czuje, że dotknęły ją problemy, które ją przytłaczają, powinna zasięgnąć porady specjalisty.

Kiedy warto pomyśleć o kontakcie ze specjalistą?

Aby zdecydować się na kontakt ze specjalistą, najpierw zastanowić nad tym, czy nasze symptomy wskazują na zaburzenia depresyjne. Wśród najczęściej wymienianych znajduje się spadek nastroju prowadzący do pojawienia się przedłużającego się smutku, zniechęcenie, apatia i wyraźna niezdolność do odczuwania radości (fachowo określana jako anhedonia).

Depresji często towarzyszy obniżona ocena własnej wartości, własnego życia oraz tego, co czeka pacjenta w przyszłości. Może on postrzegać wszystko w czarnych barwach i zakładać, że nie czeka go już nic dobrego w życiu. W istotny sposób rzutuje to na jego zachowanie i aktywność. Często jest on przygnębiony i zniechęcony do podejmowania jakichkolwiek wysiłków.

W depresji pojawia się zobojętnienie, brak odczuwania przyjemności, a często również niezdolność do przeżywania różnych emocji. Gdy objawy się nasilają, może pojawić się także trudność i brak sił do wykonywania codziennych czynności, takich jak choćby wstawanie z łóżka, jedzenie czy mycie się. Często wiążą się one z ogromnym poczuciem przytłoczenia, zmęczenia i obowiązku, co jeszcze bardziej wzmaga stan depresyjny.

U wielu osób pojawiają się także działania autodestrukcyjne, myśli i działania samobójcze.

Podejrzewasz u siebie depresję? Sprawdź to!

Jeśli wiedząc już, z jakimi symptomami wiąże się depresja, zauważasz, że wiele z nich pojawia się u ciebie, warto sprawdzić, czy cierpisz na tę chorobę. Pierwszym krokiem, który ci w tym pomoże, może stać się hasło “depresja test” i wykonanie darmowego testu psychologicznego, który pozwoli na wstępną diagnozę doświadczanych przez Ciebie objawów i ich nasilenia. Na tej podstawie warto skonsultować się z psychologiem, psychiatrą lub psychoterapeutą, aby poszerzył on diagnozę i rozpoczął leczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here