Wybór drogi przyjmowania substancji przez osoby używajace narkotyków często jest dokonywany w zależności od celu jaki chce się osiągnąć za pomocą narkotyku, postaci narkotyku, możliwości somatycznych czy lęku przed zakażeniem różnymi chorobami.
Najczęściej stosowane sposoby przyjmowania substancji psychoaktywnych:
Proces przenikania substancji do krwiobiegu jest powolny i powoduje względnie stabilny poziom substancji we krwi (np. przyjmowanie morfiny w plastrach przezskórnych), co daje małą efektywność euforycznego działania narkotyków. Z tych względów ta droga przyjmowania narkotyków praktycznie nie jest stosowana.
Fot.: © Photographee.eu
Opracowanie: Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii
Na podstawie: http://www.kbpn.gov.pl/portal?id=490075
Profilaktyka w tym uzależnieniu rozumiana jest jako „proces korygujący niedostatki wychowania„ (Gaś 2006).
Narkotyki są stosowane w medycynie jako środki łagodzące ból i uspokajające. Jednak wykorzystywanie ich bez zaleceń lekarza może skończyć się problemami zdrowotnymi, psychicznymi, a nawet śmiercią. Narkotyki w różny sposób wpływają na mózg i postrzeganie, różni się także ich działanie na organizm.
Narkotyk, substancja psychoaktywna, środek odurzający, używka – to określenia o podobnym znaczeniu stosowane wymiennie w języku potocznym. W medycynie, psychologii aktualnie obowiązującym nazewnictwem jest substancja psychoaktywna.
Wybór drogi przyjmowania substancji przez osoby używajace narkotyków często jest dokonywany w zależności od celu jaki chce się osiągnąć za pomocą narkotyku, postaci narkotyku, możliwości somatycznych czy lęku przed zakażeniem różnymi chorobami.
Według raportu z 2014 roku przedawkowanie narkotyków jest jedną z głównych przyczyn przedwczesnej umieralności wśród młodych mieszkańców Europy. Mimo tego w ostatnich latach odnotowano postępy w zwalczaniu problemu narkomanii.
Człowiek koncentruje się na tych elementach obrazu własnej osoby, które mówią o jego słabościach, a nie na tych, które dowodzą jego siły. Mówiąc inaczej: przywołuje negatywne, a nie pozytywne doświadczenia osobiste.
Wsiadając za kierownicę po dopalaczach możesz popełnić życiowy błąd! Będąc na drodze bierzesz odpowiedzialność także za bezpieczeństwo innych.
Ludzie biorą narkotyki, bo chcą zmienić coś w swoim życiu. Myślą, że narkotyki są rozwiązaniem problemów, jednak w końcu same stają się problemem.
Według Anglików, metamfetamina (pochodna amfetaminy) jest tak samo groźna, jak kokaina czy inne twarde narkotyki. Szybko występuje zjawisko tolerancji, skuteczne przedtem dawki przestają wywoływać oczekiwane efekty i stan euforii znika zanim stężenie narkotyku we krwi wyraźnie się obniży.
Substancje psychoaktywne mogą być przyjmowane na różne sposoby. Wybór drogi często jest dokonywany w zależności od:
Substancje psychoaktywne wpływają na centralny układ nerwowy. Przyjmowane są w celu doznania przyjemności, zmiany świadomości, uzyskania określonego nastoju, przeżycia ekstremalnych doznań.
Dopalacze to nowe zjawisko na scenie substancji psychoaktywnych w Polsce. Pierwszy sklep z nieobecnymi dotąd na polskim rynku substancjami chemicznymi o działaniu psychoaktywnym utworzono w sierpniu 2008 roku w Łodzi.
Ecstasy (MDMA) jest syntetycznym analogiem amfetaminy i meskaliny – z jednej strony wykazuje działanie stymulujące układ nerwowy (podobnie jak amfetamina), z drugiej posiada właściwości psychodeliczne (podobnie jak meskalina).
Analiza narkotykowego rynku jest trudna w związku z pojawianiem się nowych substancji psychoaktywnych, zarówno syntetycznych jak i tych występujących naturalnie. Substancje te często nie są objęte kontrolą na mocy międzynarodowego prawa, a odpowiedniki syntetyczne są wytwarzane na podobieństwo narkotyków objętych kontrolą.
Kokaina to jedna z najsilniejszych substancji psychoaktywnych pochodzenia roslinnego. Odznacza sie bardzo dużymi właściwościami uzależniającymi.
Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Dofinansowanie Projektu w 15% w kwocie 606 828 CHF (1 868 424 PLN) stanowi wkład krajowy zapewniony przez Ministra Zdrowia.
ZASTRZEŻENIA: Strona internetowa zdrowiewciazy.pl zawiera ogólne informacje medyczne i nie jest dostosowana do medycznych lub zdrowotnych potrzeb konkretnej osoby. Redakcja zdrowiewciazy.pl dokłada starań w celu zapewnienia wiarygodności i aktualności materiałów publikowanych na stronie. Korzystanie z tej strony internetowej należy traktować jedynie jako źródło zawierające ogólne wskazówki dotyczące problematyki uzależnień. W przypadku podejmowania decyzji dotyczących własnego zdrowia należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub specjalistą z zakresu uzależnień. Autorzy i administratorzy tej strony nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z dostępnych na tej stronie informacji lub sugestii.
Wszystkie materiały znajdujące się na stronie zdrowiewciazy.pl są chronione prawnie (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskimi prawach pokrewnych Dz.U.2006.90.631 j.t. z późniejszymi zmianami).
Czytaj więcej...