Analiza narkotykowego rynku jest trudna w związku z pojawianiem się nowych substancji psychoaktywnych, zarówno syntetycznych jak i tych występujących naturalnie. Substancje te często nie są objęte kontrolą na mocy międzynarodowego prawa, a odpowiedniki syntetyczne są wytwarzane na podobieństwo narkotyków objętych kontrolą.
W Europie nowe narkotyki często produkowane są w tajnych laboratoriach i sprzedawane bezpośrednio na rynku. Natomiast inne substancje chemiczne sprowadza się z Chin lub Indii, atrakcyjnie pakuje i sprzedaje jako „dopalacze” (ang. „legal highs” – legalne środki pobudzające). Nazwa „legal highs” jest myląca, gdyż w niektórych państwach członkowskich substancje te mogą być objęte kontrolą lub ich sprzedaż w celu konsumpcji może stanowić naruszenie przepisów dotyczących bezpieczeństwa konsumentów lub obrotu. Na produktach są umieszczane często mylące etykiety (w celu uniknięcia kontroli, ominięcia przepisów) np.: „substancje chemiczne do celów badań naukowych” lub „odżywki roślinne”, z dołączoną informacją, że produkt nie jest przeznaczony do spożycia przez ludzi. Nie bez znaczenia jest również problem zażywania konopi indyjskich. W Europie, w przeciwieństwie do innych części świata, ogólny wskaźnik używania konopi indyjskich zwłaszcza wśród osób młodszych wydaje się być stabilny lub nawet ulega spadkowi. Spośród krajów europejskich w Polsce jednak odnotowuje się wysoki odsetek użycia konopi. W ciągu ostatnich 12 miesięcy w grupie młodych dorosłych (15-34 lata) 17,1% Polaków używało konopi, co dało nam drugie miejsce wśród 28 krajów Unii Europejskiej oraz Turcji i Norwegii. Jedynie we Francji odsetek ten został oszacowany na poziomie 17,5% dla badanej grupy wiekowej. Uważa się, że kontrolowany dostęp do konopi indyjskich mógłby ograniczyć popyt na nowe substancje psychoaktywne, a szczególnie dopalacze. Z tego właśnie względu opinia publiczna Unii Europejskiej jest podzielona, trwa debata publiczna, którą podsycają zmiany w sposobie kontrolowania dostępności i używania konopi indyjskich w niektórych rejonach Stanów Zjednoczonych i Ameryki Łacińskiej.
Fot:© sarra22
Źródło: Jolanta Chmielewska-Badora, www.zdrowiewciazy.pl
Mit 1: Przezwyciężanie uzależnienia jest po prostu kwestią siły woli. Możesz przestać używać narkotyków, jeśli naprawdę chcesz. Długotrwała ekspozycja na narkotyki zmienia mózg w znaczny sposób i powoduje potężne pragnienie oraz przymus zażywania.
Narkotyki są stosowane w medycynie jako środki łagodzące ból i uspokajające. Jednak wykorzystywanie ich bez zaleceń lekarza może skończyć się problemami zdrowotnymi, psychicznymi, a nawet śmiercią. Narkotyki w różny sposób wpływają na mózg i postrzeganie, różni się także ich działanie na organizm.
Dopalacze to nowe zjawisko na scenie substancji psychoaktywnych w Polsce. Pierwszy sklep z nieobecnymi dotąd na polskim rynku substancjami chemicznymi o działaniu psychoaktywnym utworzono w sierpniu 2008 roku w Łodzi.
Ludzie biorą narkotyki, bo chcą zmienić coś w swoim życiu. Myślą, że narkotyki są rozwiązaniem problemów, jednak w końcu same stają się problemem.
Używanie towarzyskie czy eksperymentalne narkotyków coraz częściej jest stałym elementem funkcjonowania młodzieży, młodych dorosłych. Pozycja narkotyków „rekreacyjnych” takich jak marihuana, ekstasy czy leki uspokajające jest podtrzymywana i akceptowana przez znaczną grupę ludzi.
Kiedy prowadzono badania wśród młodzieży, aby uzyskać informacje, dlaczego młodzi ludzie zaczęli brać narkotyki, w pierwszej kolejności były to naciski i presja ze strony znajomych (55% odpowiedzi).
Narkotyk, substancja psychoaktywna, środek odurzający, używka – to określenia o podobnym znaczeniu stosowane wymiennie w języku potocznym. W medycynie, psychologii aktualnie obowiązującym nazewnictwem jest substancja psychoaktywna.
Substancje halucynogenne, to związki chemiczne, charakteryzujące się wywoływaniem halucynacji, zmian percepcji oraz w rzadkich przypadkach zaburzeń psychotycznych.
Według Anglików, metamfetamina (pochodna amfetaminy) jest tak samo groźna, jak kokaina czy inne twarde narkotyki. Szybko występuje zjawisko tolerancji, skuteczne przedtem dawki przestają wywoływać oczekiwane efekty i stan euforii znika zanim stężenie narkotyku we krwi wyraźnie się obniży.
Analiza narkotykowego rynku jest trudna w związku z pojawianiem się nowych substancji psychoaktywnych, zarówno syntetycznych jak i tych występujących naturalnie. Substancje te często nie są objęte kontrolą na mocy międzynarodowego prawa, a odpowiedniki syntetyczne są wytwarzane na podobieństwo narkotyków objętych kontrolą.
Substancje psychoaktywne to środki działające na ośrodkowy układ nerwowy powodując zmiany nastroju, postrzegania, świadomości oraz zachowania.
Barbiturany – środki nasenne. Substancja aktywna: pochodne kwasu barbiturowego. Od tego czasu przeprowadzono z kwasu barbiturowego syntezę około 2.500 barbituranów, z których prawie 50 było wykorzystywanych w celach klinicznych i produkowanych przez zakłady farmaceutyczne na bardzo dużą skalę.
Amfetamina to popularny i łatwo dostępny narkotyk. Uważa się, że jest to ulubiony narkotyk studentów przyjmowany w trakcie nauki do egzaminów. Pozornie daje energię jednak już następnego dnia wystepują objawy wyczerpania.
Narkotyki, takie jak marihuana i heroina są pochodzenia roślinnego. Inne narkotyki są sztucznie wytwarzane w laboratoriach. Sposób produkcji narkotyku oraz składniki wchodzące w jego skład mogą być różne w zależności od czasu i miejsca produkcji. Nie można być pewnym w 100% co do składu danej substancji.
Narkotyki są częścią naszej kultury od połowy ubiegłego wieku. Spopularyzowane w 1960 roku przez muzykę i massmedia, atakują wszystkie aspekty społeczeństwa.
Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Dofinansowanie Projektu w 15% w kwocie 606 828 CHF (1 868 424 PLN) stanowi wkład krajowy zapewniony przez Ministra Zdrowia.
ZASTRZEŻENIA: Strona internetowa zdrowiewciazy.pl zawiera ogólne informacje medyczne i nie jest dostosowana do medycznych lub zdrowotnych potrzeb konkretnej osoby. Redakcja zdrowiewciazy.pl dokłada starań w celu zapewnienia wiarygodności i aktualności materiałów publikowanych na stronie. Korzystanie z tej strony internetowej należy traktować jedynie jako źródło zawierające ogólne wskazówki dotyczące problematyki uzależnień. W przypadku podejmowania decyzji dotyczących własnego zdrowia należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub specjalistą z zakresu uzależnień. Autorzy i administratorzy tej strony nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z dostępnych na tej stronie informacji lub sugestii.
Wszystkie materiały znajdujące się na stronie zdrowiewciazy.pl są chronione prawnie (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskimi prawach pokrewnych Dz.U.2006.90.631 j.t. z późniejszymi zmianami).
Czytaj więcej...