fot. https://pixabay.com/

To problem, który w większości wypadków wymaga wizyty u dermatologa. Warto mieć świadomość, że choroby skóry dotyczą również jej przydatków – włosów i paznokci. To oznacza sporą grupę problemów zdrowotnych. Jak je rozróżnić? Czym się objawiają?

Choroby skóry – czym są?

To problemy zdrowotne, które w zasadzie łączy miejsce w którym się rozwijają. Natomiast przyczyny poszczególnych chorób skóry mogą być bardzo różnie. Podobnie z objawami. Jak zostało wspomniane wiele z tych problemów wymaga wizyty u lekarza. Choroby skóry mogą się objawiać między innymi plamkami, grudkami, pieczeniem, ale i na przykład wypadaniem włosów.

Najczęściej występujące choroby skóry i ich przyczyny

Do tej grupy zalicza się między innym reakcję alergiczną. Jej przyczyn jest wiele. Taka reakcja może być wywołana między innymi przez niektóre pokarmy, pyłki i leki (głównie antybiotyki). Warto tutaj zaznaczyć, że objawy skórne są tylko jednym z licznych symptomów reakcji alergicznej.

Kolejną chorobą skórną o dużej częstotliwości występowania jest trądzik. Dolegliwość charakterystyczna dla okresu dojrzewania. Wśród przyczyn tej choroby skóry wymienia się przede wszystkim zaburzenie równowagi hormonalnej (dokładnie – androgenów). Powodem wystąpienia nadmiernej ilości pryszczy (głównego objawu) jest również nieprawidłowa pielęgnacja skóry i bakterie, które mogą znaleźć się na tej ostatniej. Chociaż trądzik jest kojarzony głównie z okresem dojrzewania, to może się również pojawić u dorosłych. Istnieje też odmiana niemowlęca.

AZS – atopowe zapalenie skóry. Źródło tej choroby leży w genach. Przypadłość ta jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych. AZS może utrzymywać się przez całe życie. Mogą w tym czasie wystąpić okresy remisji. AZS objawia się już w okresie niemowlęcym.

Kolejną często występującą chorobą skóry jest łupież. Główną przyczyną tej dolegliwości jest grzybów o nazwie Malassezia. Przyczyną łupieżu może być również: nadmierna stylizacja fryzury. Nadużywanie farb i innych preparatów przeznaczonych do skóry głowy. Niedokładne mycie, a przede wszystkim spłukiwanie szamponów również prowadzi do rozwoju łupieżu. W przypadku tej przypadłości zaleca się wizytę u lekarza i stosowanie się do jego zaleceń. Natomiast są domowe sposoby na łupież.

Objawy najczęściej występujących chorób skóry

Na początek łupież. Najbardziej charakterystycznym symptomem tej choroby są „białe płatki”, które lądują na włosach i ubraniach. To nadmierne złuszczający się naskórek. To niejedyny objaw łupieżu. Może również pojawić się nadmierne wydzielanie łoju, suchość skóry i swędzenie.

W przypadku AZS objawów jest zdecydowanie więcej. Jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów jest uporczywy świąd. Może on znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Pozostałe objawy AZS:

  • Suchość skóry

  • Podrażnienia

  • Czerwone plamki

  • Grudki (przypominające liszaj)

  • Swędzące wykwity

Trądzik to nie tylko pryszcze. Ale to właśnie one są najbardziej charakterystyczne. Powstają na skórze w wyniku blokowania ujść gruczołów łojowych. Swoje do powiedzenia mają też wspominane przy przyczynach tej dolegliwości bakterie. W przebiegu trądziku zwykle pojawia się też nadmierny łojotok. Utrudnia on pielęgnację skóry, jak również sam proces walki z tą dolegliwością.

Zmiany skórne występujące przy trądziku dzieli się na trzy grupy. Pierwszą z nich określa się mianem zapalnych (guzki, cysty i krosty). Druga to zmiany niezapalne. W tej grupie znajdują się między innymi zaskórniki zamknięte (określane mianem whitehead) i otwarte (blackhead) W przebiegu trądziku występują też zmiany pozapalne. To między innymi blizny, których bardzo trudno się pozbyć.

Na koniec objawy reakcji alergicznej. Do typowych symptomów zalicza się między innymi czerwone plamy, wypryski i łuszczący się naskórek. W grupie skórnych objawów alergii znajduje się też pokrzywka i wysypka. Symptomów reakcji w żadnym wypadku nie należy ignorować. Może się ona nie tylko powtarzać, ale przede wszystkim nasilać. A niektóre z objawów skórnych reakcji alergicznych potrafią być dokuczliwe (np. wysypka).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here