fot. https://pixabay.com/

Ustalenie przyczyny łysienia to w zasadzie najważniejsza sprawa w kwestii wypadania włosów, bo to od tego zależy ewentualna dalsza droga leczenia, czy bardziej wojskowo : walki z wrogiem. Jednym z rozwiązań jest badanie histopatologiczne. Jak się je przeprowadza?

Czym jest badanie histopatologiczne?

Jest to inwazyjne badanie, którego celem jest pobranie materiału celem stwierdzenia, czy i jak wyglądają zmiany chorobowe w organizmie. Takie badanie poleca się między innymi przy podejrzeniu o nowotwory, schorzenia zapalne i zwyrodnieniowe. Natomiast skupimy się poniżej na badaniu w kwestii oceny przyczyny łysienia. Jest to bowiem bardzo ciekawy aspekt walki z tą powszechną wśród mężczyzn ( i wcale nie tak rzadką u kobiet) dolegliwością.

Przede wszystkim wymaga ono wycięcia fragmentu skóry, a to z kolei może powodować komplikacje. Nie musi, aczkolwiek na pewno istnieje dużo większe ryzyko, niż w przypadku zwykłych badań oceniających stan włosów. Jest ono jak zostało wspomniane nie dla wszystkich, bo tak naprawdę decyduje się na nie tylko w przypadku kiedy łysienie jest nietypowe i wymyka się pewnym – ogólnie znanym – schematom.

Przebieg badania histopatologicznego na łysienie

Potrzebne jest pobranie kawałka skóry. Nie ma się jednak czego specjalnie bać, bo po pierwsze chodzi o mały kawałek ( mowa o kwadracie 2 mm na 2 mm, czasem do 4 mm). Po drugie badanie wykonywane jest przy miejscowych znieczuleniu. Z drugiej strony te skrawki skóry pobierane są z 2 do 6 punktów na głowie. Potem są one poddawane konkretnych badaniom, które są naprawdę dokładne.

Specjalista badający te skrawki skóry podaje między innymi gęstość włosów i ilość mieszków. Podaje procentowy udział tych, które działają normalnie i tych, które są w zaniku. Sprawdza się również grubość włosa. Wspominane kilka punktów z których ta skóra jest pobierana również mają sens. Dlaczego? Ano dlatego, że w przypadku każdego bada się dokładnie to samo, a potem porównuje się między sobą te punkty,a to może dać bardzo dużo informacji dotyczących łysienia.

Badania histopatologiczne przeprowadza się zazwyczaj w dwóch przypadkach. Jeśli mamy podejrzenia, że w przypadku pacjenta występuje łysienie plackowate, ale zachodzi podejrzenie jest ono, tak jak jego przyczyny, nietypowe. Badanie te wykonuje się również czasem w przypadku łysienia androgenowego, oraz bliznowaciejącego. Można powiedzieć, że jest ono niezmiernie skuteczne, bo jednak badamy nie tylko włosy, ale i również skórę, a więc miejsce z której wyrastają, bądź powinny.

Oba te problemy mają zdecydowanie inną przyczynę. W łysieniu androgenowym – w pewnym skrócie – odpowiedzialna za problem jest aktywna forma testosteronu. Opisywane jest ona skrótem DHT.

Jeśli chodzi o łysienie plackowate to w zasadzie obecnie nie znamy jednej, bezpośredniej przyczyny utraty włosów. Specjaliści wskazują na kilka czynników. Zalicza się do nich między innymi zaburzenie cyklu rozwoju włosa, zakażenie drobnoustrojami i kwestie genetyczne.

Leczenie łysienia plackowatego jest trudnym procesem. Między innymi dlatego, że nie do końca znamy bezpośrednią przyczynę. Jednocześnie jednak badanie histopatologiczne może pomóc w ustaleniu, gdzie konkretnie leży problem. W walce z tym typem łysienia stosuje się między innymi zabiegi, takie jak mezoterapia, jak również leki o działaniu miejscowych. Te ostatnie niestety nie są pozbawione skutków ubocznych. Niektóre z nich mogą być groźne.

Jeśli chodzi o walkę z łysieniem androgenowym (określanym jako męskie), to historia prób sięga kilku minionych dekad. W tym czasie pojawiały się różnego rodzaju „cudowne” leki i preparaty. Ich efekty na dłuższą metę okazywały się mizerne. W leczeniu łysienia androgenowego wykorzystuje się również wspomnianą mezoterapię.

W większości wypadków jednak Panowie muszą się pogodzić z tym, że wyłysieją. Tutaj niestety domowe sposoby na wypadanie włosów nie pomogą. Te ostatnie wykorzystuje się przede wszystkim przy czasowych problemach z fryzurą. Takich jak na przykład jak jej przetłuszczenie lub pojawienie się choroby skóry głowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here