Uzależnienie od alkoholu jest chorobą wieloczynnikową, na którą składają się czynniki biologiczne, psychologiczne i społeczne.
Uzależnienie prowadzi do uszkodzenia funkcjonowania człowieka w sferze somatycznej (fizycznej - odczuwanie objawów i skutków uzależnienia), psychologicznej (np. poziom samooceny), społecznej (np. trudności w wykonywaniu pracy), jak i duchowej.
Uzależnienie od alkoholu jest:
Z uzależnieniem od alkoholu, ściśle wiąże się pojęcie Zespołu uzależnienia od alkoholu. Zespół uzależnienia od alkoholu (zgodnie z kryteriami zawartymi w 10 edycji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, Urazów i Przyczyn Zgonów ICD 10), definiuje się jako wystąpienie przynajmniej trzech z następujących objawów:
UWAGA: Z zespołem uzależnienia od alkoholu mamy do czynienia, jeżeli powyższe objawy występowały przynajmniej przez okres jednego miesiąca lub kilka razy w ciągu ostatniego roku (w okresach krótszych niż miesiąc).
Z uzależnienia od alkoholu nie da się wyleczyć całkowicie. Można jedynie zahamować narastanie jego objawów i szkód zdrowotnych z nim związanych.
Fot.: © Africa Studio - Fotolia.com
Opracowanie: Paulina Kaczor, IMW Lublin
Na podstawie: http://www.parpa.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=30&Itemid=46
Alkohol zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem czynników ryzyka dla zdrowia wśród populacji. Regularne spożywanie alkoholu może być przyczyną ponad 60 różnych urazów i jednostek chorobowych.
Depresja wiąże się z przeżyciami, emocjami, wydarzeniami, które rzutują na życie człowieka. Jest to stan, który wymaga podjęcia terapii zarówno farmakoterapii jak i psychoterapii.
Statystycznie kobiety rzadziej piją alkohol, niż mężczyźni. Nie mniej jednak, ok. 80% populacji kobiet spożywa alkohol. Kobiety piją rzadziej i znacznie mniejsze ilości alkoholu, w porównaniu do mężczyzn. Mało kto wie, że alkohol zupełnie inaczej wpływa na organizm kobiet i mężczyzn. Dla kobiet jest on bardziej toksyczny i gorzej metabolizowany.
Wypicie nawet niewielkich ilości alkoholu może doprowadzić do uzależnienia. Częste spożywanie alkoholu, zwłaszcza w sytuacjach problemowych i nieodpowiednich ze względu na stan zdrowia, może świadczyć o początkowych objawach uzależnienia.
Pomimo, iż alkohol jest trucizną i regularne spożywanie powoduje uzależnienie, to jednak picie napojów alkoholowych sporadycznie i w niewielkich ilościach nie powoduje widocznych skutków zdrowotnych.
Czy po wypiciu alkoholu jesteś bardziej skłonny do kłótni? Jak alkohol wpływa nasze relacje z innymi? Alkohol piętrzy problemy nie warto niszczyć swoich relacji bliskimi w imię błędnie rozumianego relaksu.
Człowiek koncentruje się na tych elementach obrazu własnej osoby, które mówią o jego słabościach, a nie na tych, które dowodzą jego siły. Mówiąc inaczej: przywołuje negatywne, a nie pozytywne doświadczenia osobiste.
Ograniczenie wydatków związanych z alkoholem jest jedną z wymiernych korzyści przekładających się na twoje zdrowie. Jest ich jednak znacznie więcej.
Od alkoholu uzależniają się różni ludzie, a prawie wszystkie ofiary uzależnienia od alkoholu okresowo demonstrują zachowania określone jako destruktywne i antyspołeczne.
Mówiąc o "wychowaniu w trzeźwości" obejmujemy tym pojęciem wychowanie mające na celu życie wolne od alkoholu. Są to działania dla uczniów z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki uniwersalnej nakierowane na osiągnięcie bezpiecznego i zdrowego stanu, przeciwdziałającego występowaniu szkód związanych z alkoholem.
Wzorce przyzwalających rodzicielskich zachowań zwykle zaczynają występować na długo przed tym, nim młody człowiek sięgnie po alkohol.
Alkohol wywołuje znaczące zaburzenia w funkcjonowaniu psychicznym człowieka: bezsenność, depresję, niepokój, próby samobójcze, zmiany osobowości, amnezję, delirium tremens, psychozę alkoholową, halucynozę alkoholową, otępienie.
Uzależnienie od alkoholu jest chorobą wieloczynnikową, na którą składają się czynniki biologiczne, psychologiczne i społeczne.
Czy drinki są lepsze dla organizmu, niż czysta wódka? Czy "klin" faktycznie zapobiega powstawaniu kaca? Czy istnieją faktycznie skuteczne leki, które pomogą Ci wygrać z efektami dnia następnego? Sprawdź, co jest faktem, a co mitem w kwestii picia alkoholu.
Kiedy spożywasz alkohol i się upijasz nie myślisz o piciu ryzykownym, szkodliwym czy uzależnieniu a może warto………… Ktoś, kto dziś pije ryzykownie lub szkodliwie może na tyle ograniczyć swoje picie, aby radykalnie zmniejszyć wynikające z niego szkody.
Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Dofinansowanie Projektu w 15% w kwocie 606 828 CHF (1 868 424 PLN) stanowi wkład krajowy zapewniony przez Ministra Zdrowia.
ZASTRZEŻENIA: Strona internetowa zdrowiewciazy.pl zawiera ogólne informacje medyczne i nie jest dostosowana do medycznych lub zdrowotnych potrzeb konkretnej osoby. Redakcja zdrowiewciazy.pl dokłada starań w celu zapewnienia wiarygodności i aktualności materiałów publikowanych na stronie. Korzystanie z tej strony internetowej należy traktować jedynie jako źródło zawierające ogólne wskazówki dotyczące problematyki uzależnień. W przypadku podejmowania decyzji dotyczących własnego zdrowia należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub specjalistą z zakresu uzależnień. Autorzy i administratorzy tej strony nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z dostępnych na tej stronie informacji lub sugestii.
Wszystkie materiały znajdujące się na stronie zdrowiewciazy.pl są chronione prawnie (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskimi prawach pokrewnych Dz.U.2006.90.631 j.t. z późniejszymi zmianami).
Czytaj więcej...