Wypicie nawet niewielkich ilości alkoholu może doprowadzić do uzależnienia. Częste spożywanie alkoholu, zwłaszcza w sytuacjach problemowych i nieodpowiednich ze względu na stan zdrowia, może świadczyć o początkowych objawach uzależnienia.
Wbrew pozorom, nawet niskoprocentowy alkohol (np. piwo), jeżeli spożywany jest regularnie i przez pewien okres czasu doprowadzi do uzależnienia oraz wystąpienia negatywnych konsekwencji zdrowotnych.
Poniżej przedstawiono sytuacje, które sugerują pojawienie się problemów z nadmiernym spożywaniem alkoholu.
Fot.: © kmiragaya - Fotolia.com
Opracowanie: Paulina Kaczor, IMW Lublin
Na podstawie: http://www.parpa.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=32&Itemid=48
Czy wiesz, że średni kieliszek wina może zawierać tyle kalorii co kawałek czekolady, a kufel piwa ma tyle samo kalorii co paczka chipsów?
Ograniczenie wydatków związanych z alkoholem jest jedną z wymiernych korzyści przekładających się na twoje zdrowie. Jest ich jednak znacznie więcej.
Alkohol zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem czynników ryzyka dla zdrowia wśród populacji. Regularne spożywanie alkoholu może być przyczyną ponad 60 różnych urazów i jednostek chorobowych.
Alkohol wywołuje znaczące zaburzenia w funkcjonowaniu psychicznym człowieka: bezsenność, depresję, niepokój, próby samobójcze, zmiany osobowości, amnezję, delirium tremens, psychozę alkoholową, halucynozę alkoholową, otępienie.
Sklasyfikowany został, jako środek depresyjny, co oznacza, że spowalnia funkcje życiowe - powodując zaburzenia mowy, mimowolne ruchy, zaburzenia postrzegania i niezdolność do szybkiego reagowania.
Człowiek koncentruje się na tych elementach obrazu własnej osoby, które mówią o jego słabościach, a nie na tych, które dowodzą jego siły. Mówiąc inaczej: przywołuje negatywne, a nie pozytywne doświadczenia osobiste.
Wzorce przyzwalających rodzicielskich zachowań zwykle zaczynają występować na długo przed tym, nim młody człowiek sięgnie po alkohol.
Statystycznie kobiety rzadziej piją alkohol, niż mężczyźni. Nie mniej jednak, ok. 80% populacji kobiet spożywa alkohol. Kobiety piją rzadziej i znacznie mniejsze ilości alkoholu, w porównaniu do mężczyzn. Mało kto wie, że alkohol zupełnie inaczej wpływa na organizm kobiet i mężczyzn. Dla kobiet jest on bardziej toksyczny i gorzej metabolizowany.
Przymus bycia szczupłym i nacisk na picie w towarzystwie doprowadził do rozwoju nowego zaburzenia, które rozpowszechniło się już w Stanach Zjednoczonych i powoli dociera do europejskich państw.
Oznaki, że ktoś tobie bliski pije zbyt dużo mogą być bardzo trudne do wykrycia, jeśli nie wiesz na co właściwie zwrócić uwagę.
Czy po wypiciu alkoholu jesteś bardziej skłonny do kłótni? Jak alkohol wpływa nasze relacje z innymi? Alkohol piętrzy problemy nie warto niszczyć swoich relacji bliskimi w imię błędnie rozumianego relaksu.
Wypicie nawet niewielkich ilości alkoholu może doprowadzić do uzależnienia. Częste spożywanie alkoholu, zwłaszcza w sytuacjach problemowych i nieodpowiednich ze względu na stan zdrowia, może świadczyć o początkowych objawach uzależnienia.
Alkohol w sposób decydujący wpływa na warunki zdrowotne. Jeśli już chorujesz na jakąś chorobę przewleką picie wpłynie znacząco na pogorszenie twojego stanu.
Depresja wiąże się z przeżyciami, emocjami, wydarzeniami, które rzutują na życie człowieka. Jest to stan, który wymaga podjęcia terapii zarówno farmakoterapii jak i psychoterapii.
Mówiąc o "wychowaniu w trzeźwości" obejmujemy tym pojęciem wychowanie mające na celu życie wolne od alkoholu. Są to działania dla uczniów z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki uniwersalnej nakierowane na osiągnięcie bezpiecznego i zdrowego stanu, przeciwdziałającego występowaniu szkód związanych z alkoholem.
Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Dofinansowanie Projektu w 15% w kwocie 606 828 CHF (1 868 424 PLN) stanowi wkład krajowy zapewniony przez Ministra Zdrowia.
ZASTRZEŻENIA: Strona internetowa zdrowiewciazy.pl zawiera ogólne informacje medyczne i nie jest dostosowana do medycznych lub zdrowotnych potrzeb konkretnej osoby. Redakcja zdrowiewciazy.pl dokłada starań w celu zapewnienia wiarygodności i aktualności materiałów publikowanych na stronie. Korzystanie z tej strony internetowej należy traktować jedynie jako źródło zawierające ogólne wskazówki dotyczące problematyki uzależnień. W przypadku podejmowania decyzji dotyczących własnego zdrowia należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub specjalistą z zakresu uzależnień. Autorzy i administratorzy tej strony nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z dostępnych na tej stronie informacji lub sugestii.
Wszystkie materiały znajdujące się na stronie zdrowiewciazy.pl są chronione prawnie (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskimi prawach pokrewnych Dz.U.2006.90.631 j.t. z późniejszymi zmianami).
Komentarze