W Stanach Zjednoczonych w 2007 roku, wypadki śmiertelne spowodowane przez nastoletnich pijanych kierowców przyniosły 1 393 ofiar - prawie cztery ofiary śmiertelne na każdy dzień roku.
Wypadki samochodowe są główną przyczyną śmierci wśród nastolatków w USA i są odpowiedzialne za więcej niż jeden na trzy zgony amerykańskich nastolatków.
Ze wszystkich nastoletnich kierowców zabitych na drogach w 2006 r., 31% piło alkohol - zgodnie z National Highway Traffic Safety Administration.
Ryzyko śmierci w wypadku samochodowym kierowcy będącego pod wpływem alkoholu, co najmniej jedenaście razy więcej niż wśród kierowców bez alkoholu w ich organizmie. Dla większości ludzi, to są tylko statystyki - szokujące, być może, ale tylko statystyki. Ale dla rodzin i przyjaciół tych nastolatków, którzy umierają w wyniku kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu, każda liczba reprezentuje tragiczną stratę.
Alkohol zakłóca postrzeganie i ocenę danej osoby. Ludzie pod wpływem alkoholu łatwo przyznają, że ich czas reakcji jest dłuższy niż w przypadku, gdy nie piją i podejmują wówczas więcej szans (działań), których nie podjęliby na trzeźwo. Zbyt często te szanse są śmiertelne.
Alkohol jest wchłaniany do krwiobiegu przez naczynia krwionośne w ściankach żołądka i jelita cienkiego. W ciągu kilku minut od wypicia, alkohol przemieszcza się z żołądka do mózgu, gdzie szybko wywołuje swoje działanie - spowolnienie działania komórek nerwowych. Około 20% alkoholu jest wchłaniane w żołądku. Większość z pozostałych 80% jest absorbowana przez jelito cienkie.
Alkohol jest również przenoszony przez krew do wątroby, która z kolei eliminuje alkohol z krwi, w procesie zwanym "metabolizowanie", gdzie jest on przekształcany do substancji nietoksycznych. Wątroba może metabolizować tylko określoną ilość alkoholu w krótkim czasie, pozostawiają jego nadmiar w krwi krążącej w organizmie. W ten sposób intensywność oddziaływania na organizm jest bezpośrednio związana z ilością wypitego alkoholu. Gdy ilość alkoholu we krwi przekracza określony poziom, układ oddechowych istotnie zwalnia, co może spowodować śpiączkę lub śmierć, ponieważ tlen nie dociera do mózgu.
Fot.: © rkl_foto - Fotolia.com
Opracowanie: Paulina Kaczor, IMW Lublin
Na podstawie: http://www.drugfreeworld.org/drugfacts/alcohol/drinking-and-driving.html
Statystycznie kobiety rzadziej piją alkohol, niż mężczyźni. Nie mniej jednak, ok. 80% populacji kobiet spożywa alkohol. Kobiety piją rzadziej i znacznie mniejsze ilości alkoholu, w porównaniu do mężczyzn. Mało kto wie, że alkohol zupełnie inaczej wpływa na organizm kobiet i mężczyzn. Dla kobiet jest on bardziej toksyczny i gorzej metabolizowany.
Alkohol w sposób decydujący wpływa na warunki zdrowotne. Jeśli już chorujesz na jakąś chorobę przewleką picie wpłynie znacząco na pogorszenie twojego stanu.
Alkohol w różnym stopniu i natężeniu oddziałuje na organizm ludzki. Reakcja organizmu zależna jest od ilości spożytego alkoholu i jego stężenia we krwi. Alkohol spożyty w znacznej ilości prowadzi do zatrucia organizmu.
Alkohol zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem czynników ryzyka dla zdrowia wśród populacji. Regularne spożywanie alkoholu może być przyczyną ponad 60 różnych urazów i jednostek chorobowych.
Ograniczenie wydatków związanych z alkoholem jest jedną z wymiernych korzyści przekładających się na twoje zdrowie. Jest ich jednak znacznie więcej.
Sklasyfikowany został, jako środek depresyjny, co oznacza, że spowalnia funkcje życiowe - powodując zaburzenia mowy, mimowolne ruchy, zaburzenia postrzegania i niezdolność do szybkiego reagowania.
Leczenie uzależnienia od alkoholu odbywa się w warunkach zamkniętych. Na całym świecie istnieją specjalne ośrodki, które zajmują się problemami z uzależnieniem od alkoholu.
Oznaki, że ktoś tobie bliski pije zbyt dużo mogą być bardzo trudne do wykrycia, jeśli nie wiesz na co właściwie zwrócić uwagę.
W skład napojów alkoholowych wchodzi wiele substancji. Jedną z podstawowych, o działaniu odurzającym jest alkohol etylowy.
Uzależnienie od alkoholu jest chorobą wieloczynnikową, na którą składają się czynniki biologiczne, psychologiczne i społeczne.
Czy po wypiciu alkoholu jesteś bardziej skłonny do kłótni? Jak alkohol wpływa nasze relacje z innymi? Alkohol piętrzy problemy nie warto niszczyć swoich relacji bliskimi w imię błędnie rozumianego relaksu.
W Stanach Zjednoczonych w 2007 roku, wypadki śmiertelne spowodowane przez nastoletnich pijanych kierowców przyniosły 1 393 ofiar - prawie cztery ofiary śmiertelne na każdy dzień roku.
Mówiąc o "wychowaniu w trzeźwości" obejmujemy tym pojęciem wychowanie mające na celu życie wolne od alkoholu. Są to działania dla uczniów z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki uniwersalnej nakierowane na osiągnięcie bezpiecznego i zdrowego stanu, przeciwdziałającego występowaniu szkód związanych z alkoholem.
Depresja wiąże się z przeżyciami, emocjami, wydarzeniami, które rzutują na życie człowieka. Jest to stan, który wymaga podjęcia terapii zarówno farmakoterapii jak i psychoterapii.
Człowiek koncentruje się na tych elementach obrazu własnej osoby, które mówią o jego słabościach, a nie na tych, które dowodzą jego siły. Mówiąc inaczej: przywołuje negatywne, a nie pozytywne doświadczenia osobiste.
Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Dofinansowanie Projektu w 15% w kwocie 606 828 CHF (1 868 424 PLN) stanowi wkład krajowy zapewniony przez Ministra Zdrowia.
ZASTRZEŻENIA: Strona internetowa zdrowiewciazy.pl zawiera ogólne informacje medyczne i nie jest dostosowana do medycznych lub zdrowotnych potrzeb konkretnej osoby. Redakcja zdrowiewciazy.pl dokłada starań w celu zapewnienia wiarygodności i aktualności materiałów publikowanych na stronie. Korzystanie z tej strony internetowej należy traktować jedynie jako źródło zawierające ogólne wskazówki dotyczące problematyki uzależnień. W przypadku podejmowania decyzji dotyczących własnego zdrowia należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub specjalistą z zakresu uzależnień. Autorzy i administratorzy tej strony nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z dostępnych na tej stronie informacji lub sugestii.
Wszystkie materiały znajdujące się na stronie zdrowiewciazy.pl są chronione prawnie (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskimi prawach pokrewnych Dz.U.2006.90.631 j.t. z późniejszymi zmianami).
Czytaj więcej...